top of page

Rodzaje zabudowy kuchennej – na co zwrócić uwagę podczas wyboru i projektowania wnętrz kuchni?

Kuchnia jest miejscem, z którego korzysta się codziennie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze zaprojektować jej wnętrze. Pomieszczenie powinno być funkcjonalne wszystkich jej użytkowników. Bardzo często kuchnia staje się centrum domu: tu rozmawiamy, jemy wspólne posiłki i gotujemy. Umiejętnie zaprojektowana zabudowa kuchenna to podstawa! Jakie są rodzaje takiej zabudowy? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i co ze sobą łączyć, aby kuchnia stała się praktyczna?


Rodzaje zabudowy kuchennej- podstawowe zasady projektowania kuchni


Zabudowę kuchenną zaaranżować można na wiele różnych sposobów. Ułożenie mebli w kuchni zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i układu ścian, ale też preferencji domowników oraz ich indywidualnych potrzeb. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać zawsze:

- wysokość blatu- należy ją dobrać indywidualnie, adekwatnie do wzrostu i własnych preferencji. Za standard uważa się wysokość pomiędzy 85-95cm.

- Zasada trójkąta roboczego- funkcjonalne rozmieszczenie stref roboczych w kuchni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność. Na wygodną pracę pozwolą odpowiednio zachowane odległości pomiędzy głównymi elementami w kuchni: lodówka- zlew- płyta indukcyjna.

- lokalizacja zmywarki- należy pamiętać, że zmywarka jest jedynym sprzętem w kuchni który przy standardowej głębokości szafek 60cm- dochodzi praktycznie do samej ściany i nie zostawia miejsca na poprowadzenie za nią instalacji np. do zlewu (jeżeli nie mamy wszystkich podłączeń pochowanych w ścianach).

- lokalizacja piekarnika i lodówki- przy dzisiejszych parametrach sprzętów AGD, bez problemu możemy lokalizować piekarnik w pobliżu lodówki i nie będzie miało to negatywnego wpływu na sprawność sprzętów.

- wytyczne producentów sprzętu AGD- przed montażem szafek i ich realizacją należy zweryfikować sposób montażu wszystkich sprzętów. Należy także uwzględnić odpowiednią przestrzeń potrzebną do ich wentylacji czy do bezproblemowego otwierania drzwi lodówki.


Projekt kuchni- rodzaje układów zabudowy kuchennej


1. Zabudowa w kształcie litery „L” – tego rodzaju zabudowa jest jedną z najbardziej popularnych w polskich domach. Doskonale pasuje zarówno do wąskiego i niewielkiego, jak i średniego wnętrza. Możemy ją zastosować w zamkniętej kuchni-wtedy na wolnej ścianie mamy dodatkowe miejsce aby zlokalizować stół. Sprawdzi się także w kuchni otwartej na salon. Doświadczony projektant wnętrz będzie wiedział, jak zaaranżować pomieszczenie, aby je maksymalnie wykorzystać i jednocześnie nie przytłoczyć przestrzeni.

2. Zabudowa w kształcie litery „U” – sprawdza się w dużych przestrzeniach kuchennych i zapewnia bardzo dużo miejsca do przechowywania różnych produktów i przyborów. Wzdłuż przeciwległych ścian biegną dwa blaty robocze, a środek połączony jest trzecim blatem. Zabudowa w kształcie litery „U” daje ogromną swobodę, jeśli chodzi o wybór mebli, ponieważ można zróżnicować całość pod kątem wysokości.


3. Zabudowa jednorzędowa – świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach pod warunkiem, że zadba się w kuchni o dokładne rozmieszczenie stref roboczych. Najbliżej wejścia należy ustawić lodówkę, za nią powinien stanąć np. zlewozmywak, później blat roboczy, a na końcu kuchenka. Problemem w zabudowie jednorzędowej może być mała ilość miejsca do przechowywania produktów i sprzętów kuchennych. Wystarczy jednak wzbogacić zabudowę o ciąg górnych szafek, aby maksymalnie zagospodarować i wykorzystać przestrzeń. Projekt aranżacji wnętrz z jednorzędową zabudową wymaga ogromnej wiedzy, aby z kolei nie przytłoczyć mniejszego pomieszczenia. Nie mając pewności co do projektu kuchni, o pomoc w jego zaplanowaniu najlepiej poprosić architekta wnętrz.


4. Zabudowa dwurzędowa – bardzo prosty układ mebli kuchennych, który zapewnia znakomitą komunikację między dwoma częściami zabudowy. Bliskość stref pracy sprawia, że dwurzędowa zabudowa jest wygodniejsza niż zabudowa w kształcie litery „L”. Meble oraz sprzęty kuchenne rozstawione są wówczas po przeciwległych stronach kuchni, więc zabudowa może świetnie sprawdzić się nawet w bardzo szerokim pomieszczeniu. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrz? Należy zadbać o to, aby między dwoma frontami szafek odległość była na tyle wygodna, aby móc swobodnie otwierać np. piekarnik czy lodówkę. Za minimum uznaje się szerokość 120cm. Układ dwurzędowy możemy zastosować przy kuchni otwartej na salon- drugi rząd może stanowić wyspa zlokalizowana po środku. Ogromnym plusem takiego układu jest brak narożnych szafek, które zawsze są nieco mniej praktyczne w użytkowaniu.Zabudowa kuchenna- projekt wnętrz kuchni.


Sposób aranżacji mebli kuchennych jest bardzo ważny – od zabudowy i ich układu zależeć będzie komfort korzystających z pomieszczenia domowników. Zabudowa kuchenna powinna być przede wszystkim funkcjonalna i pojemna, aby wszystkie niezbędne akcesoria znalazły w niej swoje miejsce. Powinna się także wpisywać w założenia estetyczne całego wnętrza. Projektowanie kuchni nie jest proste, zasad jakie powinniśmy się trzymać jest bardzo dużo. W praktyce liczą się niuanse: głębokości szafek, wysokości, odległości między blatami roboczymi, sposób lokalizacji gniazdek elektrycznych itd. Dla tego warto jest zatrudnić projektanta wnętrz, który dostosuje wszystkie parametry i zaprojektuje kuchnie, nie tylko same meble- która będzie dopasowana do naszych potrzeb funkcjonalnych oraz estetycznych.


Zlecając projekt wnętrz profesjonaliście mamy pewność, że kuchnia będzie spójna z stylistyką pozostałych pomieszczeń.

Комментарии


bottom of page