Rodzaje zabudowy kuchennej – na co zwrócić uwagę podczas wyboru i projektowania wnętrz kuchni?

Kuchnia jest miejscem, z którego korzysta się codziennie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze zaprojektować jej wnętrze. Pomieszczenie powinno być funkcjonalne wszystkich jej użytkowników. Bardzo często kuchnia staje się centrum domu: tu rozmawiamy, jemy wspólne posiłki i gotujemy. Umiejętnie zaprojektowana zabudowa kuchenna to podstawa! Jakie są rodzaje takiej zabudowy? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i co ze sobą łączyć, aby kuchnia stała się praktyczna?


Rodzaje zabudowy kuchennej- podstawowe zasady projektowania kuchni


Zabudowę kuchenną zaaranżować można na wiele różnych sposobów. Ułożenie mebli w kuchni zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i układu ścian, ale też preferencji domowników oraz ich indywidualnych potrzeb. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać zawsze:

- wysokość blatu- należy ją dobrać indywidualnie, adekwatnie do wzrostu i własnych preferencji. Za standard uważa się wysokość pomiędzy 85-95cm.

- Zasada trójkąta roboczego- funkcjonalne rozmieszczenie stref roboczych w kuchni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność. Na wygodną pracę pozwolą odpowiednio zachowane odległości pomiędzy głównymi elementami w kuchni: lodówka- zlew- płyta indukcyjna.

- lokalizacja zmywarki- należy pamiętać, że zmywarka jest jedynym sprzętem w kuchni który przy standardowej głębokości szafek 60cm- dochodzi praktycznie do samej ściany i nie zostawia miejsca na poprowadzenie za nią instalacji np. do zlewu (jeżeli nie mamy wszystkich podłączeń pochowanych w ścianach).

- lokalizacja piekarnika i lodówki- przy dzisiejszych parametrach sprzętów AGD, bez problemu możemy lokalizować piekarnik w pobliżu lodówki i nie będzie miało to negatywnego wpływu na sprawność sprzętów.

- wytyczne producentów sprzętu AGD- przed montażem szafek i ich realizacją należy zweryfikować sposób montażu wszystkich sprzętów. Należy także uwzględnić odpowiednią przestrzeń potrzebną do ich wentylacji czy do bezproblemowego otwierania drzwi lodówki.


Projekt kuchni- rodzaje układów zabudowy kuchennej


1. Zabudowa w kształcie litery „L” – tego rodzaju zabudowa jest jedną z najbardziej popularnych w polskich domach. Doskonale pasuje zarówno do wąskiego i niewielkiego, jak i średniego wnętrza. Możemy ją zastosować w zamkniętej kuchni-wtedy na wolnej ścianie mamy dodatkowe miejsce aby zlokalizować stół. Sprawdzi się także w kuchni otwartej na salon. Doświadczony projektant wnętrz będzie wiedział, jak zaar