top of page

Meble kuchenne na wymiar czy systemowe?

Zaktualizowano: 30 wrz 2021


W czasie pracy nad projektem wnętrz, często pada pytanie ze strony klienta czy warto inwestować w meble na wymiar, czy lepiej jest skorzystać z firm, które proponują gotowe rozwiązania. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od budżetu i od założonego terminu realizacji, a także od wielkości pomieszczenia.


Meble na wymiar zaprojektowane i zamówione u stolarza.


Meble na wymiar realizowane na indywidualne zamówienie klienta, według projektu mają jedną zdecydowaną zaletę. Stolarz jest w stanie wykonać praktycznie wszytko, a zabudowa będzie idealnie dopasowana do wymiarów pomieszczenia i potrzeb klienta. Tutaj wyobraźnia projektanta nie ma granic. Minusem może okazać się cena i czas realizacji zamówienia (u dobrego meblarza terminy trzeba rezerwować nawet z kilku miesięcznym wyprzedzeniem). Meble na wymiar sprawdzają się także w małych pomieszczeniach gdzie zależy nam aby każdy skrawek przestrzeni maksymalnie wykorzystać i aby pomieszczenie, pomimo niewielkich gabarytów, było funkcjonalne i wygodne. Taka zabudowa polecana jest szczególnie przy nietypowych wnętrzach oraz dla osób niskich lub wysokich oraz osób z niepełnosprawnością – uwzględnienie wszystkich uwarunkowań w projekcie wnętrz i zabudowy meblowej kuchni to bardzo ważny element wpływający na nasz komfort i zdrowie.

fot. wix

Meble kuchenne systemowe.


Coraz więcej firm meblowych i sklepów z wyposażeniem wnętrz wprowadza do swojej oferty meble kuchenne systemowe. Są one oparte na standardowych wymiarach szafek o szerokościach najczęściej co 10cm i ograniczonej wysokości. Najbardziej popularną firmą proponująca takie rozwiązania jest IKEA. Zdecydowanym ich plusem jest cena oraz termin realizacji zamówienia- o ile nie korzystamy z opcji niestandardowych (nietypowy rozmiar blatu, czy zabudowa wyspy kuchennej)- wtedy koszta dość mocno wzrastają, a realizacja może przeciągnąć się nawet do 8 tygodni. Zaletą mebli systemowych z IKEI jest to, że marka podąża za najnowszymi trendami. W niezłej cenie oferuje nowoczesne i atrakcyjne wizualnie meble. Niestety ograniczone wymiary proponowanych elementów uniemożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Trzeba borykać się z przerwami między szafkami, a ścianą, których nie da się do końca zabudować i wykorzystać. Wizualnie także mogą nie wyglądać korzystnie. Jeżeli robimy generalny remont z uwzględnieniem przesuwania ścian - powinniśmy na etapie ich projektowania wziąć pod uwagę standardowe moduły jakie oferują meble systemowe.

fot. ikea

Meble systemowe premium


Są także firmy oferujące meble systemowe, których domeną są wnętrza luksusowe. Na przykład POLIFORM czy SIEMATIC. Są to rozwiązania z wyższej półki cenowej, gdzie koszt realizacji kuchni może się równać cenie nowego bardzo dobrego auta. Proponowane przez nich rozwiązania rzeczywiście są przemyślane w najmniejszym detalu, a realizacje robią ogromne wrażenie. Miałam okazję projektować kuchnię bazując na produktach firmy SIEMATIC, poza bardzo dobrymi jakościowo materiałami wykończeniowymi są w stanie dostosować się do wszystkich wymiarów pomieszczenia. W sumie nie do końca pasują do kategorii mebli systemowych, ale nie są to także typowe meble na wymiar ponieważ bazują na własnych autorskich rozwiązaniach i pomysłach.

fot. siematic

Usługa projektowania przy zakupie mebli na wymiar i mebli systemowych .


Większość firm realizujących meble na wymiar bazuje na projekcie, który klient przynosi ze sobą od projektanta lub, który sam naszkicował. Niektóre firmy zatrudniają własnych projektantów. Tu należy uważać. Wielokrotnie spotkałam się z projektami, które nie uwzględniały podstawowych zasad projektowania kuchni i ergonomii wnętrza. W IKEI jest możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. Niestety biorąc pod uwagę, że na jednego klienta przypada około 30 minut, sama praca nawet u najlepszego architekta wnętrz będzie mało efektywna. Skandynawska sieciówka ma także opcję projektową premium- dodatkowo płatną. W takiej sytuacji klient umawia się na spotkanie z projektantem wnętrz indywidualnie. Spotkania są dużo dłuższe i odbywają się w wydzielonych pomieszczeniach, dzięki czemu projektant ma szansę lepiej poznać potrzeby klienta. Jednak wciąż znacznie odbiega to od usługi profesjonalnego projektanta wnętrz. Brak tu przede wszystkim inwentaryzacji pomieszczenia i wglądu w aranżacje pozostałej części mieszkania, do której należy się "dopasować" stylistycznie projektując tylko jedno pomieszczenie.Podsumowując, meble systemowe np. IKEA są dobrym rozwiązaniem kiedy mamy ograniczony budżet lub wyposażamy mieszkanie na wynajem i nie do końca zależy nam, na wykorzystaniu potencjału pomieszczenia. W każdym innym przypadku zachęcam do skorzystania z usług projektanta wnętrz, który zaprojektuje kuchnie wg dokładnych wytycznych, wykorzystując maksymalnie możliwości jakie daje nam pomieszczenie i jego wielkość. Dobrze zaprojektowane wnętrze i meble kuchenne wykonane na zamówienie u stolarza będą nam procentować w trakcie użytkowania przez długie lata. To najdroższe rozwiązanie, ale jeśli pragniemy stworzyć miejsce bardzo dobrze pasujące do nas, to z pewnością warto zainwestować w taki wariant.


Comments


bottom of page