Meble kuchenne na wymiar czy systemowe?

Zaktualizowano: wrz 30


W czasie pracy nad projektem wnętrz, często pada pytanie ze strony klienta czy warto inwestować w meble na wymiar, czy lepiej jest skorzystać z firm, które proponują gotowe rozwiązania. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od budżetu i od założonego terminu realizacji, a także od wielkości pomieszczenia.


Meble na wymiar zaprojektowane i zamówione u stolarza.


Meble na wymiar realizowane na indywidualne zamówienie klienta, według projektu mają jedną zdecydowaną zaletę. Stolarz jest w stanie wykonać praktycznie wszytko, a zabudowa będzie idealnie dopasowana do wymiarów pomieszczenia i potrzeb klienta. Tutaj wyobraźnia projektanta nie ma granic. Minusem może okazać się cena i czas realizacji zamówienia (u dobrego meblarza terminy trzeba rezerwować nawet z kilku miesięcznym wyprzedzeniem). Meble na wymiar sprawdzają się także w małych pomieszczeniach gdzie zależy nam aby każdy skrawek przestrzeni maksymalnie wykorzystać i aby pomieszczenie, pomimo niewielkich gabarytów, było funkcjonalne i wygodne. Taka zabudowa polecana jest szczególnie przy nietypowych wnętrzach oraz dla osób niskich lub wysokich oraz osób z niepełnosprawnością – uwzględnienie wszystkich uwarunkowań w projekcie wnętrz i zabudowy meblowej kuchni to bardzo ważny element wpływający na nasz komfort i zdrowie.

fot. wix

Meble kuchenne systemowe.


Coraz więcej firm meblowych i sklepów z wyposażeniem wnętrz wprowadza do swojej oferty meble kuchenne systemowe. Są one oparte na standardowych wymiarach szafek o szerokościach najczęściej co 10cm i ograniczonej wysokości. Najbardziej popularną firmą proponująca takie rozwiązania jest IKEA. Zdecydowanym ich plusem jest cena oraz termin realizacji zamówienia- o ile nie korzystamy z opcji niestandardowych (nietypowy rozmiar blatu, czy zabudowa wyspy kuchennej)- wtedy koszta dość mocno wzrastają, a realizacja może przeciągnąć się nawet do 8 tygodni. Zaletą mebli systemowych z IKEI jest to, że marka podąża za najnowszymi trendami. W niezłej cenie oferuje nowoczesne i atrakcyjne wizualnie meble. Niestety ograniczone wymiary proponowanych elementów uniemożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Trzeba borykać się z przerwami między szafkami, a ścianą, których nie da się do końca zabudować i wykorzystać. Wizualnie także mogą nie wyglądać korzystnie. Jeżeli robimy generalny remont z uwzględnieniem przesuwania ścian - powinniśmy na etapie ich projektowania wziąć pod uwagę standardowe moduły jakie oferują meble systemowe.

fot. ikea

Meble systemowe premium


Są także firmy oferujące meble systemowe, których domeną są wnętrza luksusowe. Na przykład POLIFORM czy SIEMATIC. Są to rozwiązania z wyższej półki cenowej, gdzie koszt realizacji kuchni może się równać cenie nowego bardzo dobrego auta. Proponowane przez nich rozwiązania rzeczywiście są przemyślane w najmniejszym detalu, a realizacje robią ogromne wrażenie. Miałam okazję projektować kuchnię bazując na produktach firmy SIEMATIC, poza bardzo dobrymi jakościowo materiałami wykończeniowymi są w stanie dostosować się do wszystkich wymiarów pomieszczenia. W sumie nie do końca pasują do kategorii mebli systemowych, ale nie są to także typowe meble na wymiar ponieważ bazują na własnych autorskich rozwiązaniach i pomysłach.

fot. siematic