top of page

Projekt wnętrz mieszkania w wielkiej płycie- czyli remont kapitalny!

Zaktualizowano: 30 wrz 2021Większość młodych ludzi przy podejmowaniu decyzji o kupnie mieszkania nie bierze pod uwagę innych opcji niż mieszkanie od dewelopera. Rynek wtórny, szczególnie lokale znajdujące się w budynkach z lat 80' i 90' cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Czy słusznie?

Kupno nowego, świeżutkiego mieszkanka na strzeżonym osiedlu wielorodzinnym z własnym miejscem parkingowym jest spełnieniem marzeń nie jednego- oznacza mniejszą ilość zmartwień przy jego urządzaniu oraz remontowaniu, bo przecież wszystko jest nowe i jeszcze długo takie pozostanie.

Znacznie rzadziej decydujemy się na kupno wymarzonego M w starym budownictwie, szczególnie w blokach z wielkiej płyty owianych złą sławą. Jednak i tu znajdziecie perełki, szczególnie, kiedy szukacie mieszkania 3-4 pokojowego o sporej powierzchni. W większości przypadków są to osiedla mocno zakorzenione w strukturze miasta, z dobrą infrastrukturą i zapleczem takim jak sklepy, żłobki, przedszkola, parki i dobrze zazielenione skwery między blokami. Jednak decydując się na tą drugą opcję musicie uzbroić się w cierpliwość przy remoncie. Będzie to także większe wyzwanie dla projektanta wnętrz.


Na co zwrócić uwagę przy kupnie takiego mieszkania?


Poza standardowymi kwestiami takimi jak układ pomieszczeń czy ich doświetlenie warto pochylić się nad sprawami technicznymi.

W jakim stopniu można ingerować w istniejący układ ścian?

W przypadku budynków nowych sprawa jest jasna, ściana konstrukcyjna jest ścianą grubszą, ściana działowa jest cieńsza lub wykonana w konstrukcji lekkiej. W większości budynków WP wszystkie ściany wewnątrz lokalu mają taką samą grubość ok 4cm, ale często ze względów konstrukcyjnych nie wszystkie można zmodyfikować.

Jakiego typu jest instalacja elektryczna?

1-fazowa czy 3- fazowa. Ma to znaczenie, kiedy chcemy zainstalować w domu płytę indukcyjną. Jeżeli jest instalacja 1-fazowa to czy można podłączyć dodatkowa fazę. Warto wiedzieć także czy przewody instalacji są aluminiowe czy miedziane.

W jakim stanie są piony wentylacyjne i kanalizacyjne?

Z tym pytaniem warto udać się do spółdzielni lub wspólnoty, która udzieli nam szczegółowych informacji na temat ostatnich remontów i planowanych inwestycji.

Czy w mieszkaniu wymienione są okna i kaloryfery?

Jeżeli nie, ich wymiana znacznie podwyższy koszt remontu.


Z jakimi problemami możemy zetknąć się w czasie realizacji projektu aranżacji wnętrz?


Widoczne piony instalacyjne i rury-

To problem, z którym można sobie poradzić na etapie tworzenia projektu aranżacji wnętrz. W sprytnie zaprojektowanej przestrzeni większość elementów da się ukryć w szafkach i zabudowach gk.

Brak pionów i poziomów ścian-

Budynki z WP były budowane szybko, a szybko nie znaczy dokładnie. Trzeba liczyć się z tym, że nie każdą krzywiznę da się zniwelować. Największy problem może stanowić wyrównanie poziomów posadzek, szczególnie gdy chcemy maksymalnie otworzyć przestrzeń.

Niestandardowe wymiary otworów drzwiowych-

Na ścianach o grubości 4cm nie da się zamontować klasycznych drzwi z ościeżnicą obejmującą. Otwór należy przystosować do obecnie panujących standardów lub zdecydować się na ościeżnice stalowe mocowane wewnątrz otworów. Jednak są one mniej atrakcyjne wizualnie.

Widoczne styki płyt stropowych-

Miejsce gdzie dochodzą do siebie płyty stropowe jest bardzo newralgicznym punktem konstrukcji budynku. Budynek cały czas pracuje, a co za tym idzie niestety może w tych miejscach pękać i nawet najgrubsza warstwa gładzi tego nie zamaskuje. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie sufitu podwieszanego.

Natynkowe gniazdka i włączniki-

W starszych budynkach często wszystkie włączniki i gniazdka zlokalizowane są w puszkach natynkowych. Nie wygląda to estetycznie i nie jest praktyczne, szczególnie, gdy gniazdko wypada za meblem, który ma być dosunięty do ściany. Zmiana typu gniazdek jest czasochłonna, ale możliwa.

Zły stan instalacji kanalizacyjnej-

To najczęściej wychodzi dopiero w czasie rozpruwania ścian. Często trzeba się liczyć z koniecznością wymiany lub naprawy fragmentu pionu.


Ale czy warto?


Wszystko zależy od tego, w jakiej cenie uda Wam się znaleźć takie mieszkanie z rynku wtórnego, w jakim jest stanie, w jakiej jest lokalizacji i ile chcecie zainwestować w remont kapitalny. No i na ile mieszkanie w starym budownictwie, jego układ i lokalizacja jest dla Was korzystniejszy od tego, co proponują deweloperzy. Remontowanie starego mieszkania jest dużym wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z porady i usługi profesjonalnego projektanta wnętrz. Odpowiednio inwestując podczas remontu można w dalszej perspektywie zyskać przy sprzedaży takiego lokalu podnosząc jego cenę rynkową.


Comments


bottom of page