Projekt wnętrz mieszkania w wielkiej płycie- czyli remont kapitalny!

Zaktualizowano: wrz 30Większość młodych ludzi przy podejmowaniu decyzji o kupnie mieszkania nie bierze pod uwagę innych opcji niż mieszkanie od dewelopera. Rynek wtórny, szczególnie lokale znajdujące się w budynkach z lat 80' i 90' cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Czy słusznie?

Kupno nowego, świeżutkiego mieszkanka na strzeżonym osiedlu wielorodzinnym z własnym miejscem parkingowym jest spełnieniem marzeń nie jednego- oznacza mniejszą ilość zmartwień przy jego urządzaniu oraz remontowaniu, bo przecież wszystko jest nowe i jeszcze długo takie pozostanie.

Znacznie rzadziej decydujemy się na kupno wymarzonego M w starym budownictwie, szczególnie w blokach z wielkiej płyty owianych złą sławą. Jednak i tu znajdziecie perełki, szczególnie, kiedy szukacie mieszkania 3-4 pokojowego o sporej powierzchni. W większości przypadków są to osiedla mocno zakorzenione w strukturze miasta, z dobrą infrastrukturą i zapleczem takim jak sklepy, żłobki, przedszkola, parki i dobrze zazielenione skwery między blokami. Jednak decydując się na tą drugą opcję musicie uzbroić się w cierpliwość przy remoncie. Będzie to także większe wyzwanie dla projektanta wnętrz.


Na co zwrócić uwagę przy kupnie takiego mieszkania?


Poza standardowymi kwestiami takimi jak układ pomieszczeń czy ich doświetlenie warto pochylić się nad sprawami technicznymi.

W jakim stopniu można ingerować w istniejący układ ścian?

W przypadku budynków nowych sprawa jest jasna, ściana konstrukcyjna jest ścianą grubszą, ściana działowa jest cieńsza lub wykonana w konstrukcji lekkiej. W większości budynków WP wszystkie ściany wewnątrz lokalu mają taką samą grubość ok 4cm, ale często ze względów konstrukcyjnych nie wszystkie można zmodyfikować.

Jakiego typu jest instalacja elektryczna?

1-fazowa czy 3- fazowa. Ma to znaczenie, kiedy chcemy zainstalować w domu płytę indukcyjną. Jeżeli jest instalacja 1-fazowa to czy można podłączyć dodatkowa fazę. Warto wiedzieć także czy przewody instalacji są aluminiowe czy miedziane.

W jakim stanie są piony wentylacyjne i kanalizacyjne?

Z tym pytaniem warto udać się do spółdzielni lub wspólnoty, która udzieli nam szczegółowych informacji na temat ostatnich remontów i planowanych inwestycji.

Czy w mieszkaniu wymienione są okna i kaloryfery?

Jeżeli nie, ich wymiana znacznie podwyższy koszt remontu.


Z jakimi problemami możemy zetknąć się w czasie realizacji projektu aranżacji wnętrz?