Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz? Projekt wnętrz krok po kroku.

Zaktualizowano: 6 dni temu


W tym artykule chcę opisać Wam jak wygląda proces projektowy w przypadku projektowania wnętrz- na przykładzie mojej pracowni. Podpisaliście umowę i co dalej? :)


KROK 1- wywiad przeprowadzony przez projektanta wnętrz

W pierwszej fazie projektowania najważniejszy jest wywiad - otwarta rozmowa z inwestorem o jego oczekiwaniach w stosunku do ostatecznego efektu jaki chce uzyskać we wnętrzu. Im więcej projektant się o Was dowie tym lepiej. :) Na tym etapie pytania o styl życia i zainteresowania nie powinny dziwić. Rolą architekta jest zdobycie jak największej ilości informacji, które mogą mieć wpływ na sposób i styl aranżacji wnętrza, kierunek w jakim pójdzie cały projekt. Nad jakimi kwestiami Wy jako Klienci powinniście zastanowić się przed pierwszym spotkaniem ze swoim projektantem? Oto kilka z nich:

  • BUDŻET? - to pytanie na pewno padnie. Warto zastanowić się jak kwotę chcecie przeznaczyć na realizację projektu. Jakie elementy wyposażenia chcecie zakupić od razu, a jakie możecie zakupić w późniejszym czasie.

  • Czy są jakieś niestandardowe elementy, które powinny zostać uwzględnione w projekcie wnętrz?

  • Ważna jest kwestia wyposażenia kuchni i łazienki. Powinniście wiedzieć jaki rozmiar i typ zmywarki, piekarnika i lodówki preferujecie. Czy wolicie prysznic czy wannę?

  • Czy macie jakieś elementy MUST HAVE albo MUST STAY do wykorzystania we wnętrzu? Może zawsze marzyliście o odnowieniu PRL-owskich foteli, które kurzą się na strychu? - czasami drobny element i tego typu wskazówka może być inspirującym punktem zaczepiania dla architekta przy aranżacji wnętrza.

  • Możecie się także zastanowić nad tak zwaną czarna listą- niektórzy klienci z góry informują, że pewne rozwiązania absolutnie nie wchodzą w grę (np. otwarta kuchnia, jasne panele podłogowe itp.).

Pytań padnie dużo. Odpowiednie zbadanie potrzeb klienta sprawi, że współpraca przebiegnie sprawniej. U nas w Kavalerce korzystamy z gotowej listy kilkudziesięciu pytań, które podsyłamy klientom w formie ankiety do przeanalizowania i wypełnienia.


KROK 2- inwentaryzacja projektowanego wnętrza


Przed przystąpieniem do projektowania robimy inwentaryzację przestrzeni, którą będziemy się zajmować. Na tej podstawie wykonujemy rzuty, które są bazą do pracy. Czasami zdarza się, że budynek jest w trakcie budowy i nie możliwe jest wykonanie tego etapu. W takim wypadku bazujemy na rzutach udostępnionych przez dewelopera.