top of page

Architekt, projektant wnętrz czy dekorator?

Zaktualizowano: 30 wrz 2021

Wybierając osobę, która ma nam pomóc w zaprojektowaniu tego jedynego wymarzonego wnętrza warto zastanowić się nad tym jakie mamy opcje. W obecnych czasach mamy wiele szkół wyższych, uczelni i kursów, które w swojej ofercie mają kierunki i szkolenia przekazujące wiedzę w zakresie projektowania wnętrz. Tylko czy wszystkie dają rzeczywistą wiedzę i rzetelne narzędzia aby móc projektować wnętrza?


Architekt / architekt wnętrz


Architektem jest osoba, która skończyła studia wyższe techniczne i ma wszechstronną wiedzę w zakresie budownictwa i zasad projektowania architektonicznego oraz projektowania wnętrz. Świadomość tego jak jest zbudowany budynek, jak działa konstrukcja, wiedza na temat obowiązujących norm prawnych (które mają duży wpływ także na wnętrze budynku) jest ogromnym atutem takiej osoby. Dzięki temu może swobodnie i świadomie proponować swoim klientom poszczególne rozwiązania dotyczące kompleksowego projektu aranżacji wnętrz, nowego podziału pomieszczeń czy projektu zmian deweloperskich. Osoby z tytułem architekta przez 5 lat uczą się tworzenia funkcjonalnych, ergonomicznych i niepowtarzalnych budynków oraz przestrzeni, także wnętrz. Są to osoby obdarzone dużym poczuciem estetyki.

Projektant wnętrz


Projektant to określenie w dzisiejszych czasach jest używane bardzo często. Określani są tak i architekci i dekoratorzy, taki skrót myślowy:) Skoro architekt jest projektantem to czy projektant wnętrz to to samo co architekt? Nie do końca. O ile architektów rzeczywiście często nazywa się projektantami/ projektantami architektonicznymi to miano samego projektanta dotyczy osoby, która przeszła kursy i szkolenia lub ukończyła kierunki studiów wyższych związane z dekoratorstwem oraz projektowaniem wnętrz, ale nie na uczelniach technicznych (są to osoby np. po Akademii Sztuk Pięknych). Projektanci posiadają podstawową wiedzę na temat ergonomii i funkcjonalności wnętrz, są także obdarzeni dużą dozą kreatywności, jednak nie mają takiej wiedzy technicznej w zakresie projektowania i budownictwa jaką oferują architekci. Projektanci są często wyspecjalizowani w bardzo wąskiej dziedzinie (np. projektowanie kuchni czy projektowanie łazienek). Oczywiście z biegiem lat i zdobywanym doświadczeniem spokojnie mogą konkurować z osobami po uczelniach technicznych.


Dekorator wnętrz


Dekoratorem jest osoba, która nie zajmuje się projektowaniem wnętrz, tylko ich liftingiem- zna się na doborze kolorów i dodatków. Może zasugerować kolor tapety, sposób zasłonięcia okien, ale nie zaprojektuje łazienki czy kuchni ponieważ nie ma takiej wiedzy technicznej. Dekoratorem można zostać po kilkunastu godzinnym kursie. Nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych.


Podsumowując- przed wybraniem firmy, której powierzymy zaprojektowanie wnętrza, warto zorientować się jakie zaplecze techniczne i wiedzę mają projektanci. Warto także zwrócić uwagę na to, że architekci często proponują kompleksowe usługi takie jak: projekt budowlany domu i projekt wnętrz w pakiecie. Z takiej opcji można skorzystać na przykład u nas. Przewidując już na etapie budowy domu sposób aranżacji wnętrza jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz czasu. W przypadku kiedy mamy do zaprojektowania lub przeprojektowania wnętrza w budynku objętym ochroną konserwatorską wybór architekta także wydaje się lepszy. Tego typu projekty często wymagają dodatkowych uzgodnień i papierkowej roboty, która dla architekta jest chlebem powszednim.


コメント


bottom of page