Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz?

Zaktualizowano: wrz 30


Mam coraz więcej zapytań o wycenę projektu wnętrz z terminem realizacji "na już".

Dlatego zdecydowałam się napisać ten post. Jeżeli zastanawiacie się nad zatrudnieniem dobrego projektanta wnętrz do zaaranżowania Waszego mieszkania- musicie pomyśleć o tym wystarczająco wcześnie. Sam proces projektowy trwa w zależności od metrażu i poziomu zaangażowania obu stron ok 2 miesięcy (mam tu na myśli projekt wykonawczy mieszkania o metrażu ok 50-75m2). Coraz więcej osób korzysta z usług projektantów, a co za tym idzie większość pracowni nie zajmie się realizacją zlecenia od ręki. U nas czas oczekiwania na początek realizacji zlecenia w newralgicznym momencie roku to nawet 2 miesiące.


CO PRZYGOTOWAĆ DO WSTĘPNEJ WYCENY PROJEKTU WNĘTRZ?


Tak jak pisałam wcześniej, cena projektu zależy od metrażu. Zatem do wyceny należy przesłać projektantowi wnętrz rzut mieszkania z powierzchniami. Jeżeli nie posiadamy takiej dokumentacji, przedmiotem opracowania ma być lokal w starszym budynku, najlepiej orientacyjnie opisać ilość i powierzchnie poszczególnych pomieszczeń i ich przeznaczenie. Warto także ogólnie nakreślić co nas interesuje i jaka stylistyka wnętrz nam odpowiada.


JAK WYGLĄDA WSPÓŁPRACA Z PROJEKTANTEM, ARCHITEKTEM WNĘTRZ?


Pracownie projektowe pracują w różny sposób. Niektóre przygotowują kompletne wizualizacje i rzuty wnętrza z kolorystyką i propozycjami wyposażenia już na pierwsze spotkanie po podpisaniu umowy. Klient może wybrać już dość skonkretyzowaną propozycję i ją modyfikować na późniejszych etapach.


przykładowy mood board

JAK PRACA Z ARCHITEKTEM WYGLĄDA U NAS?


W naszej pracowni projektowej bardzo dużą wagę przykładamy do funkcjonalności projektowanej przestrzeni. Pierwszym etapem jest szczegółowa analiza potrzeb klienta i możliwości jakie daje nam wnętrze.

Na pierwszym spotkaniu po podpisaniu umowy przedstawiamy kilka wariantów układu funkcjonalnego wnętrza w formie rzutów. Wtedy wstępnie decydujemy o lokalizacji ścian działowych i głównych elementów wyposażenia.

Kolejną fazą projektu jest przygotowanie schematów estetyki. Tu proponujemy klientowi zestawienie przykładowych elementów, kolorystyki i materiałów, które mogłyby znaleźć się w projektowanym wnętrzu. Taki mood board inspiracji J Na tej podstawie tworzymy model 3D przestrzeni z kolorystyką i teksturami, dobieramy oświetlenie, meble i elementy dekoracyjne.

Kiedy wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia przestrzeni mamy zaakceptowane przechodzimy do tworz