Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz?
- Łucja Sasin- Wegrzyńska
- 8 sie 2019
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 30 wrz 2021
Mam coraz więcej zapytań o wycenę projektu wnętrz z terminem realizacji "na już".
Dlatego zdecydowałam się napisać ten post. Jeżeli zastanawiacie się nad zatrudnieniem dobrego projektanta wnętrz do zaaranżowania Waszego mieszkania- musicie pomyśleć o tym wystarczająco wcześnie. Sam proces projektowy trwa w zależności od metrażu i poziomu zaangażowania obu stron ok 2 miesięcy (mam tu na myśli projekt wykonawczy mieszkania o metrażu ok 50-75m2). Coraz więcej osób korzysta z usług projektantów, a co za tym idzie większość pracowni nie zajmie się realizacją zlecenia od ręki. U nas czas oczekiwania na początek realizacji zlecenia w newralgicznym momencie roku to nawet 2 miesiące.
CO PRZYGOTOWAĆ DO WSTĘPNEJ WYCENY PROJEKTU WNĘTRZ?
Tak jak pisałam wcześniej, cena projektu zależy od metrażu. Zatem do wyceny należy przesłać projektantowi wnętrz rzut mieszkania z powierzchniami. Jeżeli nie posiadamy takiej dokumentacji, przedmiotem opracowania ma być lokal w starszym budynku, najlepiej orientacyjnie opisać ilość i powierzchnie poszczególnych pomieszczeń i ich przeznaczenie. Warto także ogólnie nakreślić co nas interesuje i jaka stylistyka wnętrz nam odpowiada.
JAK WYGLĄDA WSPÓŁPRACA Z PROJEKTANTEM, ARCHITEKTEM WNĘTRZ?
Pracownie projektowe pracują w różny sposób. Niektóre przygotowują kompletne wizualizacje i rzuty wnętrza z kolorystyką i propozycjami wyposażenia już na pierwsze spotkanie po podpisaniu umowy. Klient może wybrać już dość skonkretyzowaną propozycję i ją modyfikować na późniejszych etapach.

JAK PRACA Z ARCHITEKTEM WYGLĄDA U NAS?
W naszej pracowni projektowej bardzo dużą wagę przykładamy do funkcjonalności projektowanej przestrzeni. Pierwszym etapem jest szczegółowa analiza potrzeb klienta i możliwości jakie daje nam wnętrze.
Na pierwszym spotkaniu po podpisaniu umowy przedstawiamy kilka wariantów układu funkcjonalnego wnętrza w formie rzutów. Wtedy wstępnie decydujemy o lokalizacji ścian działowych i głównych elementów wyposażenia.
Kolejną fazą projektu jest przygotowanie schematów estetyki. Tu proponujemy klientowi zestawienie przykładowych elementów, kolorystyki i materiałów, które mogłyby znaleźć się w projektowanym wnętrzu. Taki mood board inspiracji J Na tej podstawie tworzymy model 3D przestrzeni z kolorystyką i teksturami, dobieramy oświetlenie, meble i elementy dekoracyjne.
Kiedy wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia przestrzeni mamy zaakceptowane przechodzimy do tworzenia rysunków wykonawczych- czyli rysunków technicznych dla wykonawców i podwykonawców. Na tym etapie zbieramy także wszystkie wyceny. W zależności od zakresu projektu w skład dokumentacji wykonawczej projektu wnętrz wchodzą:
-rzut wyburzeń, demontaży oraz ścian projektowanych
-rzut projektowanego układu funkcjonalnego
-rzut instalacji sanitarnych oraz c.o.
-rzut instalacji elektrycznych
-rzut sufitów podwieszanych
-rzut posadzek
-szczegółowe rzuty łazienek i kuchni
-szczegółowe widoki ścian łazienek i kuchni
-inne niezbędne do prawidłowego wykonania projektu detale i widoki ścian pomieszczeń
-projekty mebli wykonywanych na zamówienie
-zestawienie wybranych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz
wraz z podanymi metrażami i cenami
-opis techniczny

CO POWINNO BYĆ PODSTAWĄ PRACY Z PROJEKTANTEM?
Generalnie najważniejsza jest szczerość. Trzeba pamiętać aby wprost mówić o tym co Wam się podoba w propozycjach aranżacji, a co nie. Warto także od samego początku zwracać uwagę na budżet i ceny proponowanych przez projektanta elementów wyposażenia i materiałów. Jeżeli coś Waszym zdaniem jest za drogie, lub nie chcecie akurat na to przeznaczyć takiej kwoty pieniędzy- trzeba o tym powiedzieć na samym początku.
BUDŻET NA WYKOŃCZENIE WNĘTRZA
No właśnie co z ty budżetem? To pytanie na pewno padnie na pierwszym spotkaniu z projektantem, więc warto pomyśleć o tym wcześniej.
Comments